پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نجات تالاب جازموریان نیازمند مشارکت عمومی
بازدید : 47 22 دی 1400 ساعت 17:25 شماره :92784

نجات تالاب جازموریان نیازمند مشارکت عمومی
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: پیشنهاد می‌شود با محوریت محیط‌زیست همه‌ی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان کمک کنند.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت جنوب کرمان؛  مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده جنوب کرمان با اشاره به اجرای پروژه‌های آبخیزداری در این منطقه گفت: طی بارندگی‌های اخیر از ۴۰۰ میلیون متر مکعب سیلاب، ۲۰۰ میلیون متر مکعب آن توسط اقدامات آبخیزداری کنترل و از سیلاب مخرب جلوگیری شد.

منصور می‌گوید: در بارندگی‌های اخیر قریب به ۷۰ میلیون متر مکعب آب را در پشت بند‌ها ذخیره شد که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

به گفته‌ی منصور پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ۷۰ درصد خسارت سیلاب در مکان‌هایی که پروژه آبخیزداری اجرا شده کاهش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ما در استان‌هایی که مانند استان کرمان این مشکل را دارند سیاست افزایش عملیات آبخیزداری را داریم.

منصور می‌گوید: ما اعتباری بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان را در حوضه آبخیزداری جنوب استان کرمان در نظر گرفته‌ایم و تا پایان سال بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه استان مشمول عملیات آبخیزداری می‌شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به جبران خسارت‌های ناشی از سیل از سوی دولت گفت: پیشنهاد ما این است که بخشی از این اعتبارات در بخش آبخیزداری هزینه شود و از دولت تقاضا داریم در آستانه بودجه ۱۴۰۱ سازمان را در حوضه آبخیزداری تقویت کند.

منصور می‌گوید: ۸ استان در دی‌ماه درگیر سیلاب شدند که در مجموع ۴ هزار و ۹۱۶ متر مکعب روان آب داشتیم، در این حوضه‌ها ۲۵ الی ۳۰ درصد عملیات آبخیزداری انجام داده بودیم که قریب به ۲۰۰۰ میلیون مترمکعب آب را کنترل و ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت بند‌ها ذخیره کردیم.

به گفته‌ی منصور برای حفظ آب و خاک باید ۳ مقوله آب، خاک و پوشش گیاهی مدیریت شود و رمز کارایی آبخیزداری در این است که همزمان این مقوله‌ها اثربخشی داشته باشند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اجرای ۲ پویش سراسری در امسال گفت: اولین رویداد، بذرکاری برای احیای زاگرس بود که ۴۰ درصد چرخه آب شیرین کشور را زاگرس تامین می‌کند.

منصور می‌گوید: پویش دیگری که درحال اجرا است کاشت نهال به یاد هر شهید است که با کمک ۷۰ دستگاه اجرایی از جوار حرم مطهر امام رضا آغاز شد تا پایان سال ادامه دارد و قرار است تا سال ۱۴۱۴ تکرار شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: همچنین ۵۱۵ میلیون نهال کاشته شود که این علاوه بر برنامه‌هایی است که سازمان دارد.

به گفته‌ی منصور، زارعت ۴۰ هزار هکتار چوب و جنگل‌کاری اقتصادی ۱۵ هزار هکتار در دستور کار است که با گونه‌های مختلف انجام می‌شود.

منصور در خصوص تالاب جازموریان نیز گفت: این تالاب مسئولیت بین بخشی دارد و پیشنهاد می‌شود که با محوریت محیط‌زیست همه‌ دستگاه‌ها کمک کنند و یک برنامه ملی پیش‌بینی شود.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اگر جازموریان به همین منوال پیش برود قطعا مشکل حل نمی‌شود و این در حوزه، وظایف منحصر سازمان جنگل‌ها نیست، باید همه با هم مشارکت داشته باشند تا جازموریان نجات یابد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :