پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیریت ریزگردها در منطقه جازموریان عزمی ملی را می طلبد
بازدید : 61 16 آذر 1400 ساعت 14:24 شماره :91557

مدیریت ریزگردها در منطقه جازموریان عزمی ملی را می طلبد
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به اینکه اقدامات موثر و چشمگیری جهت مبارزه با ریزگردها در حاشیه تالاب جازموریان توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان انجام شده و نیاز تداوم اجرای این عمليات ها می باشد.

 رضا سنجری در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت جنوب کرمان افزود: حوزه جازموریان به دلیل وسعت و گستردگی زیاد میان ۲ استان کرمان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته است و به این دلیل عملا بحث مدیریت آن دچار مشکل و عزم ملی را می طلبد.

مهندس سنجری با اشاره به اینکه حرفه و شغل اصلی بومیان جازموریان از دیرباز دامداری بوده اضافه کرد: هجوم ماسه های روان و ریزگردها در این منطقه آسیب های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی زیادی برای مردم ایجاد  و با بیابانی شدن و امکان تخلیه منطقه زنگ خطر مدت هاست به صدا در آمده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان در ادامه به اهمیت احیا و تثبیت ماسه های روان، مقابله با ریزگردها، مدیریت هرز آب ها اشاره کرد و گفت: جازموریان به عنوان یک منبع قابل توجه آب شیرین به سبب خشکسالی های مداوم در سال‌های اخیر به کانون بحرانی ریزگردهای استان سیستان و بلوچستان و کرمان تبدیل شده که کم توجهی به این موضوع می تواند مشکلات جبران ناپذیری برای منطقه داشته باشد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ برنامه مدون و دراز مدتی در خصوص رفع این بحران ارائه نشده لازمه حل بحران فرسایش بادی جازموریان را نیازمند تشکیل کارگروه در سطح ملی همانند دریاچه ارومیه و اجرای یک برنامه کامل و تلفیقی با مشارکت تمامی دستگاه های ذیربط، بهره گیری از دانش بومی و آموزش منابع طبیعی نشینان و مدیریت منابع و بدون موازی کاری در منطقه دانست.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :