پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نخستین جلسه کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد
بازدید : 59 13 آذر 1400 ساعت 13:22 شماره :91465

نخستین جلسه کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد

نخستین جلسه کارگروه ملی مقابله با بیان زایی پس از ۴ سال، صبح امروز با ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس این کارگروه، مسعود منصور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نمایندگان وزارتخانه های عضو و رؤسای سازمان ها و اصحاب رسانه در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کارگروه ملی بیابان زدایی در این نشست گفت: برای حفاظت از آب و خاک کشور نیازمند عزم ملی هستیم زیرا منابع طبیعی و آب و خاک متعلق به مردم است و زندگی  مردم به آن وابسته است .
وی افزود: ما باید کار اجرایی کارگروه را با کمک مردم، سازمان های مردم نهاد و نخبگان پیش ببریم.
ساداتی نژاد با اشاره به این که ۴ سال از تشکیل کارگروه می گذرد اما امروز اولین نشست آن برگزار شده است، تصریح کرد: در دولت سیزدهم باید با اهتمام، قوت و قدرت کار را پیش ببریم تا با حفظ خاک حاصلخیز، محیط زیست و منابع طبیعی را برای نسل های آینده حفظ کنیم.
وی ادامه داد: منابع طبیعی و خاک حاصلخیز یک میراث بین نسلی برای ما است و باید از آن محافظت کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که از هر دستگاه و وزارتخانه یک نماینده در این کارگروه حضور دارد، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش نقش مهمی در فرهنگ سازی برای حفظ منابع طبیعی دارد بنابراین حضور وزارت آموزش و پرورش بسیار مهم است.
وی افزود: سیاست ما مقابله با توسعه نیست و وزارت جهاد کشاورزی حامی توسعه با رویکرد حفظ منابع طبیعی است و باید الگوی توسعه ای در این کارگروه ارائه شود.
ساداتی نژاد تاکید کرد: کشورهای موفق توسعه را حفظ و اشتغال ایجاد کرده اند و برای شهروندان خود رفاه به وجود آورده اند بنابراین توسعه با حفظ منابع طبیعی قابل اجرا است.
رئیس کارگروه ملی بیابان زدایی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند: «قضیه خاک از قضیه آب مهم تر است و سال ها طول می کشد که خاک حاصلخیز ایجاد شود لذا این سرمایه جایگزین ندارد» بنابراین رسالت ما، رسالت بزرگی است و این وظیفه مهم به کارگروه ملی بیابان زدایی سپرده شده است.
وی با بیان این که بزرگترین مدافعان آب و خاک این کشور مردم هستند، گفت: این مسئولیت باید به مردم و سازمان های مردم نهاد سپرده شود تا میلیون ها حافظ آب و خاک در کشور داشته باشیم که این امر نیازمند برنامه ریزی مدون و تامین اعتبار از طریق دستگاه های مربوطه است.
ساداتی نژاد با اشاره به نقش مهم رسانه ها در حفظ آب و خاک کشور، از اصحاب رسانه درخواست کرد: به این کارگروه کمک کنید تا بتوانیم منابع طبیعی و خاک حاصلخیز این کشور را حفظ کنیم.
وی با بیان این که طرح های نمونه و موفق در زمینه بیابان زدایی، جنگل کاری و حفظ آب و خاک در کشور انجام شده است، تصریح کرد: این طرح ها باید به عنوان الگو در کشور مورد توجه قرار گیرند تا بتوانیم به اهداف خود برسیم.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با نگاه دولت سیزدهم کارگروه ملی بیابان زدایی، رسالت های ملی و بین المللی خود را با مشارکت عمومی مردم، نخبگان و حمایت رسانه ها به سرانجام برساند.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :