پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات گیاهپزشکی در سطح بیش از 12 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی جنوب کرمان
بازدید : 13 15 فروردين 1400 ساعت 14:54 شماره :84196

عملیات گیاهپزشکی در سطح بیش از 12 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی جنوب کرمان

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از اجرای عملیات گیاهپزشکی در سطح بیش از 12 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی خبر داد.

مهندس قاسم رحیمی نیا معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان اظهار داشت: عملیات اجرایی پروژه های گیاهپزشکی این اداره کل در سطح بیش از 12 هزار هکتار از عرصه های جنگلی اعم از طبیعی و دستکاشت این منطقه در حال اجرا می باشد.

مهندس رحیمی نیا ضمن بازدید از پروژه گیاهپزشکی مقابله با آفت موش در جنگل های دستکاشت شهرستان رودبارجنوب افزود: پروژه های گیاهپزشکی عموماً شامل مبارزه با بیماری هایی همچون گیاه نیمه انگلی لورانتوس و دیگر آفات خسارت زا مانند تشی،  موش، خرگوش، سوسک و سایر عوامل چوبخوار می باشد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان این نکته که تمامی اقدامات بر اساس دستور العمل های فنی و قانونی می باشد خاطر نشان کرد: در خصوص آفات خسارت زا اولویت اصلی انجام یکسری اقدامات مکانیکی به منظور جلوگیری از دسترسی جانور به درختان و یا دور کردن آن ها از نهال ها می باشد تا کمترین خسارت ممکن به عرصه های جنگلی و دستکاشت وارد شود.

 

مهندس رحیمی نیا در پایان با اشاره به اینکه در سطح بیش از 3 هزار هکتار از جنگل های دستکاشت جنوب کرمان اقدامات گیاهپزشکی در حال اجراست افزود: متأسفانه به دلیل کاهش نزولات آسمانی، گرمای شدید هوا و خشکسالی های حادث شده توان و مقاومت درختان جنگلی بویژه نهال های کشت شده در جنگل های دستکاشت به شدت کم میشود که این امر موجب آسیب پذیری بسیار زیاد آن ها در برابر هرگونه تنش محیطی بویژه هجوم آفات و بیماری ها می گردد لذا در این خصوص کوددهی و آبیاری مستمر جنگل های دستکاشت می تواند در افزایش مقاومت گیاه در برابر عوامل گفته شده بسیار مؤثر باشد.

لازم بذکر است در ادامه مهندس رحیمی نیا ضمن حضور در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رودبارجنوب با رئیس و پرسنل این اداره دیدار و گفتگو کرد.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :