پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ۵۵۰ هکتار از مراتع شهرستانهای جیرفت، عنبرآباد و فاریاب کپه کاری و بذرپاشی می شود.
بازدید : 52 5 آذر 1399 ساعت 13:9 شماره :79417

۵۵۰ هکتار از مراتع شهرستانهای جیرفت، عنبرآباد و فاریاب کپه کاری و بذرپاشی می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از آغاز عملیات کپه کاری و بذر پاشی در مراتع شهرستانهای جیرفت، عنبرآباد و فاریاب خبر داد و گفت: درسال جاری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای بخش مرتع این اداره کل ۳ میلیارد و ۳۸۱ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

احمدی افزود: طی چند روز اخیر بذر پاشی در حدود ۵۵۰ هکتار از اراضی شهرستان جیرفت، عنبرآباد و فاریاب شروع شده است.

وی ضمن بیان اینکه تلاش می شود تا در بذرپاشی و کپه کاری از گونه‌های سازگار با اقلیم منطقه استفاده شود، افزود: کشت گونه‌های بومی حفاظت خاک در مقابل فرسایش را به دنبال دارد و ضمن آن منجر به احیای منابع طبیعی مناطق حساس می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه تقویت ظرفیت مراتع و افزایش تولید علوفه از دیگر مزایای کپه کاری و بذرپاشی به شمار می‌رود، ابراز داشت: با توجه به اینکه عرصه مراتع به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی برای تأمین معیشت جمعیت قابل‌ توجهی از کشاورزان و دامداران به شمار می‌رود لذا این اقدام بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه تلاش می شود تا از جوامع بومی محلی برای این اقدام استفاده شود، تصریح کرد: مراتع کوهستانی به علت فشار چرای دام در دراز مدت از نظر کمی و کیفی تحلیل رفته و گیاهان خوش‌خوراک آن با گونه‌های نامرغوب جایگزین می‌شود لذا کشت گونه‌های بومی می‌تواند باعث تقویت پوشش گیاهی، تثبیت خاک، افزایش ذخیره آبی خاک و غیره شود.

گفتنی است کپه­ کاری، یکی از روش‌های بذرکاری است که در آن بذر گیاهان مرتعی مورد نظر در چاله‌های حفر شده با دست قرار گرفته و سپس با خاک پوشانده می‌شود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :