پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آغاز عملیات اجرایی طرح های آبخیزداری و آبخوانداری سال ۹۹ در جنوب کرمان
بازدید : 153 27 آبان 1399 ساعت 8:19 شماره :79135

آغاز عملیات اجرایی طرح های آبخیزداری و آبخوانداری سال ۹۹ در جنوب کرمان
مديركل منابع طبيعی و آبخيزداری جنوب كرمان از آغاز عمليات اجرايی طرح های آبخيزداری و آبخوانداری به صورت جامع در حوزه های آبخيز اين منطقه خبر داد.

حمزه احمدی گفت: طرح های آبخيزداری و آبخوانداری جنوب كرمان شامل عمليات مكانيكی، بيومكانيكی، بذركاری مراتع، جنگل كاری، كنترل آفات و بيماری های جنگلی و مرتعی و كمربند حفاظتی است.

وی با اعلام اینکه اعتبار اين طرح ها از محل صندوق توسعه ملی سال ۱۳۹۹ تامين شده است گفت: این طرح ها  در ۲۰ حوزه آبخیز جنوب کرمان در حال اجرایی شدن است.

احمدی كنترل سيلاب های مخرب، تغذيه سفره های آب‌ زيرزمينی، آبدهی چاهها، قنوات و احياء و حفاظت از عرصه های منابع طبيعی نظير جنگلها و مراتع را از جمله اهداف اجرای اين طرح ها دانست.

مديركل منابع طبيعی و آبخيزداری جنوب كرمان گفت: پيرو فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت اجرای طرح های آبخيزداری و آبخوانداری در دو سال گذشته، امسال نيز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عمليات اجرايی طرح های آبخيزداری و آبخوانداری جنوب كرمان با اعتبار ۳۲۰ ميليارد ريال پيش بينی، پيشنهاد و آغاز شده است.

احمدی اجرای عمليات های آبخيزداری و آبخوانداری را سبب كنترل فرسايش خاك، تقويت منابع آبی، كاهش اثرات خشكسالی دانست و گفت: حفاظت از تنوع زيستی، توسعه فضای سبز و همچنين جلوگيری از مهاجرت مردم به شهرها و به تبع آن رونق كسب و كار روستايی و كشاورزی از دیگر اثرات مثبت این طرح ها در منطقه است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان بر مديريت بهينه و اصولی در زمينه جلوگیری از سيلاب و تغذيه سفره های آب زيرزمينی تاكيد كرد و گفت: به همين دليل با جديت تمام طرح های آبخيزداری و آبخوانداری سال جاری را آغاز كرديم.

وی همچنين خواستار افزايش ميزان مشاركت مردم در اجرای طرح های منابع طبيعی و آبخيزداری شد و گفت: حيات جوامع انسانی همواره مستلزم بهره برداری اصولی از آب و خاک است از اين رو مردم بايد مشاركت بيشتری در اين بخش داشته باشند.

لینک مربوط به خبر:

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری رویداد کرمان 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :