پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طی ۷ سال ۸ هزار هکتار بیابان در جنوب کرمان نهالکاری شد.
بازدید : 73 16 تير 1399 ساعت 11:2 شماره :74661

طی ۷ سال ۸ هزار هکتار بیابان در جنوب کرمان نهالکاری شد.
حمزه احمدی در گفت و گو با خبرنگار پیام طبیعت جنوب کرمان به آبیاری و مراقبت از عرصه‌های احیا شده با استفاده از روش نهال‌کاری بیابان اشاره کرد و افزود: ایجاد بادشکن زنده اطراف مزارع با مشارکت کشاورزان به میزان ۳۶۰ کیلومتر و اجرای پروژه مدیریت روان آب‌ به میزان سه هزار هکتار از جمله برنامه‌های اجرا شده این اداره کل در سال ۹۸ برای جلوگیری از بیابان‌زایی بود.

وی عرصه‌های بدون پوشش گیاهی، بستر خشک رودها، زمین‌های کشاورزی بایر و رها شده را از اصلی‌ترین منابع برداشت ماسه عنوان کرد و بر اهمیت طرح محوری بادشکن اطراف مزارع در راستای کنترل و کاهش فرسایش بادی از سطح مزارع تاکید کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از جمله فعالیت‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان در زمینه مقابله با بیابان‌زایی را احیای تپه‌های ماسه‌ای فعال با استفاده از روش مالچ پاشی توام با نهال‌کاری اعلام کرد.

احمدی با بیان اینکه عرصه‌های بیابانی جنوب کرمان یک میلیون و ۲۶۰ هزار هکتار است، افزود: بیش از ۳۹۰ هزار هکتار آن را  کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل می‌دهند که این کانون‌ها تقریباً در شهرستان‌های تحت پوشش این اداره کل به ویژه اطراف تالاب جازموریان ( قلعه‌گنج و رودبار جنوب ) پراکنده است.

لینک مربوط به خبر:

خبرگزاری ایرنا 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :