پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 850 سازه آبخیزداری، طغیان رودخانه‌های جنوب کرمان را مهار کرد
بازدید : 53 12 فروردين 1399 ساعت 20:18 شماره :71017
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان:
850 سازه آبخیزداری، طغیان رودخانه‌های جنوب کرمان را مهار کرد
بارش‌های بهاری روزهای اخیر، نقش موثر طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کنترل سیلاب را بر همگان آشکار کرد و مشاهده کردیم که این طرح‌ها چگونه توانستند طغیان رودخانه‌های فصلی جنوب کرمان را مهار و این منطقه را از یک بحران جدی نجات دهند لذا امروزه اهمیت و نقش ویژه پروژه‌های آبخیزداری بر کسی پوشیده نیست.

احداث 850 سازه آبخیزداری در جنوب کرمان به طور چشمگیری قدرت تخریب سیلاب را در این منطقه کاهش داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه 850 بند سنگی و خاکی آبخیزداری و آبخوان‌داری در هفت شهرستان جنوبی استان وجود دارد، گفت: با توجه به بررسی‌های انجام گرفته، در بارندگی‌های اخیر 50 درصد این سازه‌ها آبگیری شد.

حمزه احمدی افزود: طی بارندگی اخیر 400 هزار متر مکعب رسوب کنترل و 1200 تن کنترل فرسایش انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نقش مهمی در کنترل سیلاب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و کنترل رسوبات دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان بیان داشت: در بارش‌های اخیر مدیریت و کنترل 40 میلیون متر مکعب روانآب که منجر به نفوذ 10 میلیون متر مکعب به سفره‌های آب زیرزمینی صورت گرفته، که نقش مهمی در بهبود شرایط اقلیمی منطقه جنوب کرمان دارد.

احمدی با بیان اینکه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اعتبارات خوبی برای این بخش در نظر گرفته شده تصریح کرد: طرح‌های آبخیزداری فواید بسیاری دارد که در نهایت موجب کاهش اثرات خشکسالی می‌شود، از این رو آبخیزداری را می‌توان مهمترین کار در حوزه منابع طبیعی دانست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون 100 طرح آبخیزداری در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان اجرا شده است.

وی افزود: مساحت مجموع حوزه‌های آبخیز جنوب کرمان سه میلیون و 600 هزار هکتار بوده و عملیات اجرایی طرح‌های حوزه آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بر اساس یک برنامه مدون در حال انجام است.

وی تصریح کرد: طرح‌های آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان شامل عملیات سنگی ملاتی، خاکی و پخش سیلاب، گابیونی و بیومکانیکی (بانکت بندی) در 36 حوزه آبخیز در حال مطالعه و اجرا است.

 

لینک مبوط به خبر:


خبرگزاری ایرنا 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :