پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حفاظت از مراتع در گرو اجرای طرح مدیریت چرای دام
بازدید : 78 19 اسفند 1398 ساعت 18:30 شماره :70586

حفاظت از مراتع در گرو اجرای طرح مدیریت چرای دام
به گزارش خبرنگار پیام طبیعت جنوب ڪرمان، مدیرڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان با اشاره به فصل رویش گیاهان مرتعی، از طرح مدیریت چرای دام در مراتع جنوب ڪرمان به منظور حفاظت از این مراتع خبر داد.

دڪتر احمدی ضمن اشاره به اهمیت حفظ پوشش گیاهی مراتع، گفت: فراهم ڪردن زمینه و بستر مناسب جهت تجدید حیات طبیعی گیاهان مرتعی در حفظ خاڪ، آب و توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه موثر است.
 
وی به شروع فصل ڪوچ در جنوب ڪرمان اشاره ڪرد و افزود: از ورود زود هنگام احشام و دام مازاد بر پروانه چرا و طرح مرتعداری و دامداران فاقد پروانه چرا به مراتع میان بند و ییلاقی منطقه جلوگیری می‌شود.

دڪتر احمدی در ادامه گفت: بر این اساس، عشایر و روستاییان باید تا ٢٠ اردیبهشت‌ماه به منظور جلوگیری از تخریب مراتع به وسیله چرای بی رویه دام‌‌ها، از ڪوچ و ورود به مناطق ییلاقی و مراتع خودداری ڪنند.

مدیرڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان بیان ڪرد: اجرای طرح مدیریت چرا، اقدام حفاظتی مهمی در زمینه ایجاد تعادل دام و مرتع است ڪه به عنوان یڪی از سیاست‌های راهبردی در دستور ڪار این اداره‌ڪل قرار دارد.

وی ادامه داد: این طرح هر سال از تاریخ بیستم اسفند ماه در منطقه جنوب ڪرمان اجرا می‌گردد.

مدیرڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان با تأڪید بر اینڪه در صورت مشاهده هر گونه تخلف از قوانین و مقررات مربوط به چرای دام در مراتع با متخلفان طبق قانون و با قاطعیت رفتار می‌شود، افزود: با معرفی این افراد به مراجع قضایی پروانه بهره‌برداری آن‌ها باطل و از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

دڪتر احمدی در پایان عنوان كرد: مردم هر گونه گزارش آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبيعی، تخريب و تصرف اراضی ملی، قاچاق گياهان دارويی و چوب را از طريق شماره تماس ١۵٠۴ كد امداد جنگل و مرتع به فرماندهی يگان حفاظت اطلاع دهند تا در كمترين زمان ممكن رسيدگی شود.

لینک مربوط به خبر:

خبرگزاری شبستان 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :