پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پروژه‌های جنگل کاری در اشتغال و معیشت روستائیان نقش مهمی دارد
بازدید : 174 16 بهمن 1398 ساعت 9:0 شماره :69429
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان:
پروژه‌های جنگل کاری در اشتغال و معیشت روستائیان نقش مهمی دارد

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت جنوب ڪرمان، معاون فنی اداره‌ڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان گفت: با توجه به اهمیت منابع طبیعی و سیاست‌های این اداره‌ڪل، حفظ، احیاء و توسعه این منابع خدادادی در دستور ڪار اداره‌ جنگلداری و جنگلڪاری قرار دارد.
 
علی قادری افزود: امروزه نقش مهم و حیاتی جنگل‌ها و درختان در ڪنترل روان آب، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، حفظ و تشڪیل خاڪ، تولید اڪسیژن، پناهگاه حیات وحش و تولید علوفه بر ڪسی پوشیده نیست.

وی اضافه ڪرد: جنگل با افزايش رطوبت هوا و جذب باران، نفوذ آب درخاك و انجام نقش مادر براي چشمه‌ها و رودخانه‌ها و نیز استفاده درختان از آب‌های زيرزمينی، نقش مهمی در ساماندهی گردش آب در طبیعت بازی می كند و رشد درختان‌ در دامنه‌ها سبب‌ افزايش‌ پايداری‌ خاك‌ می شود.

قادری ضمن اشاره به اینڪه با اجرای پروژه‌های جنگلڪاری و حفر چاله بر روی خاڪ شرایط لازم برای ذخیره و جذب حداڪثر رطوبت حاصل می شود افزود: پروژه جنگلڪاری محور بهادر آباد حوزه سیلبند شرق رودبار در سطح 600 هڪتار علاوه بر اینڪه نقش مهمی در بیابانزدایی داشته با حفر 60 هزار چاله طی بارندگی اخیر حدود 60 هزار متر مڪعب از نزولات آسمانی را به سفره های زیر زمینی نیز تزریق ڪرده است. 

معاون فنی اداره‌ڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان بیان داشت: این پروژه با اعتبار 2 میلیارد و 648 میلیون تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سال 1398 بوده ڪه با 100 درصد پیشرفت فیزیڪی به اتمام رسیده همچنین زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم  بیش از 30 نفر را فراهم ڪرده است.

وی در پایان افزود: در اجرای پروژه‌های جنگلڪاری ضمن توجه به ڪاشت گونه‌های بومی، رسیدن به اهداف بیولوژیڪی پروژه‌های جنگلڪاری، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم محلی نیز مد نظر قرار گرفته شده است.

لینک مربوط به خبر:

خبرگزاری شبستان 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :