پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ۳۲ طرح منابع طبیعی، دهه فجر در جنوب کرمان به بهره‌برداری می‌رسد
بازدید : 134 6 بهمن 1398 ساعت 10:11 شماره :69077

۳۲ طرح منابع طبیعی، دهه فجر در جنوب کرمان به بهره‌برداری می‌رسد

حمزه احمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از پنج هزار خانوار در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان از مزایای طرح‌های منابع طبیعی قابل افتتاح دهه فجر سال جاری در جنوب کرمان بهره‌مند و زمینه اشتغال ۶۳۲ نفر نیز فراهم می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: طرح‌های افتتاحی دهه فجر در راستای تدبیر و عنایت ویژه مقام معظم رهبری به مجموعه منابع طبیعی کشور، با عنوان طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است.

وی تصریح کرد: طرح های آبخیزداری با اعتبار مصوب ۲۶۳ میلیارد و ۶۳۵ میلیون ریال شامل عملیات مکانیکی نظیر بندهای سنگی‌ملاتی، خاکی و طرح‌های بیومکانیکی همچون احداث هلالی آبگیر توأم با بذرکاری و نهال‌کاری با آبیاری و مراقبت بوده که با هدف کنترل سیلاب های مخرب، موجب تغذیه سفره‌های آب‌ زیر زمینی، آبدهی چاه‌ها، قنوات و احیاء عرصه‌های منابع طبیعی می‌شود.

احمدی اظهار داشت: طرح‌های گیاه پزشکی به منظور کنترل آفات و بیماری‌های جنگلی، تغییر الگوی مصرف سوخت و همچنین کمربند حفاظتی با هدف تشخیص اراضی ملی از مستثنیات قانونی مردم نیز در راستای حفاظت و حمایت از عرصه‌های منابع طبیعی، به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تصریح کرد: عملیات جنگل کاری در سطح ۸۸۳ هکتار از عرصه‌های طبیعی هفت شهرستان جنوبی در حال اجراست.

وی افزود: در دهه مبارک فجر امسال سه طرح جنگل‌کاری شامل جنگل‌کاری با نهال و بذرکاری از انواع گونه‌های بومی کُنار، کهور، بادام کوهی و گز روغنی با اعتبار ۲۷۱ میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال اجرایی می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان به لزوم اجرای طرح‌های مبارزه با بیابان‌زایی تاکید کرد و گفت: طرح مبارزه با گرد و غبار با اجرای طرح نهال‌کاری در سطح سه هزار و ۷۳۰ هکتار با اعتبار ۲۳۰ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

وی اظهار داشت: دولت‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون طی ادوار مختلف در بخش‌های مختلف خدمات فراوانی به مردم ارائه کرده‌اند که پیشرفت و توسعه نظام جمهوری اسلامی را در برداشته لذا باید این خدمات به مردم اطلاع رسانی شود.

احمدی خواستار همکاری و تعامل بیش از پیش مردم و مسوولان هفت شهرستان جنوبی با مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری برای حفاظت بهتر از این منابع خدادادی شد و گفت: امیدواریم با اجرای این طرح‌ها بتوانیم، گام بلندی در راستای ارتقاء سطح منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه برداریم تا به اهداف مورد نظر دست یابیم.

اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.

لینک مربوط به خبر:

خبرگزاری ایرنا 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :