پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - احیا جنگل ها و مراتع جنوب کرمان با اجرای طرح جنگلانه
بازدید : 108 29 آذر 1398 ساعت 9:46 شماره :67623
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، مطرح کرد
احیا جنگل ها و مراتع جنوب کرمان با اجرای طرح جنگلانه

«حمزه احمدی»، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان جنوب، گفت: طرح جنگلانه به منظور احیا جنگل ها و مراتع با کاشت بیش از ۱۵۰ کیلوگرم بذر و ۲۰ هزار اصله نهال گیاهان بومی در سطح بیش از ۳۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی جنوب کرمان اجرا شد. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، اضافه کرد: جنگلانه، طرح ملی، مشارکتی، خودجوش و مردمی است که با توجه به خشکیدگی و تخریب رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی کشور و در پی اقدامات مخرب انسانی، صنعتی، چرای دام، سرشاخه زنی، تغییر اقلیم و خشکسالی ایجاد شده است.

وی، با بیان این مطلب که هدف از اجرای این طرح، احیا جنگل‌ها و مراتع در حال تخریب است، اظهار داشت: اصلی ترین هدفی که این طرح دنبال می‌کند نهادینه کردن فرهنگ درختکاری، جلوگیری از قطع درختان و تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست است.

احمدی، با اشاره به این مطلب که طرح جنگلانه، هر ساله در سراسر کشور اجرا می شود، بیان داشت: در جنوب کرمان نیز در هفت شهرستان جنوبی این طرح اجرا می شود تا مردم منطقه، تعامل با طبیعت و استفاده از طبیعت با حداقل خسارت را بیاموزند. 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان،  با بیان این مطلب که کلیه بذرهای کشت شده غیر مثمر هستند، افزود: در طی ۵ سال برگزاری طرح ملی جنگلانه در جنوب کرمان عمدتا از گونه‌های کٌنار، کهور، بادام کوهی استفاده شده است. 

وی، با اشاره به این که عوامل طبیعی و انسانی دست به دست هم می دهند تا درختان در مدت کوتاهی دچار آسیب و تنش های محیطی شوند، اضافه کرد: اگر جنگل خوب مراقبت و حفاظت نشود و مردم در این کار مشارکت نکنند اقدامات منابع طبیعی به تنهایی جوابگو نخواهد بود.


احمدی، با بیان این مطلب اگر این موارد رعایت نشود در آینده شاهد عاری شدن جنگل ها از درخت هستیم، ادامه داد: با برگزاری این طرح ها مردم با نحوه برقراری تعامل با طبیعت آشنا می شوند تا درخت و طبیعت در برابر آسیب ها حفاظت شوند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، در پایان، ابراز داشت: طرح جنگلانه با برنامه ریزی انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست و نیز با همکاری مستقیم ادارات منابع طبیعی اجرا می‌ شود و سایر ادارات، ارگان ها و عموم مردم در هر سن و سالی می‌توانند در اجرای این طرح همراهی و مشارکت کنند.

لینک مربوط به خبر:

خبرگزاری شبستان 

پایگاه خبری تحلیلی کنار صندل 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :